Sürdürülebilirlik İçin Sıfır Enerjili Binalar: Net Zero Energy

Dünya Yeşil Bina Konseyi geçtiğimiz yıllarda sürdürülebilirlik adına oldukça heyecan verici olan Advancing Net Zero projesini duyurdu. Bu proje tüm binaların Net Zero olmasını- yani tükettikleri kadar enerjiyi yenilenebilir enerji kaynaklarından- yerinde sağlamasını ve sıfır karbon emisyonu üretmesini amaçlıyor.

Global dev markaların liderlik ettiği bu hedef doğrultusunda sıfır enerji tüketimine sahip olmak için önemli sürdürülebilirlik yatırımları gerçekleştiriliyor. İrlanda merkezli yalıtımlı panel üreticisi Kingspan de global olarak net zero olma sözü veren şirketler arasında.

İnşaat sektörünün küresel yıllık sera gazı emisyonlarının %30’una katkıda bulunduğu ve küresel enerji tüketiminin yaklaşık %40’ını oluşturduğu düşünülürse bir yapı malzemeleri üreticisinin Net Zero olması global endüstri için örnek bir adım olarak görülüyor.

Kingspan’in Adana’daki fabrikası dönüşümü tamamlandığında Türkiye’nin ilk Net Zero Energy tesisi olma özelliği kazanacak. Kingspan Türkiye ve MEATI CEO’su Dr.Suat Kıroğlu; Dünyamızı korumak adına ilham verici yatırımlar yapıyor olmaktan ve Net Zero olma konusunda tüm Kingspan çalışanlarının sorumluluk hissettiğini görmekten dolayı mutlu olduklarını dile getirdi.