Sanat Ve Teknolojiyi Birleştiren Robotik Enstalasyon: Chyper

ABD’de yaşayan Mimar Güvenç Özel’in fiziksel ve dijital dünyalar arasında köprü kuran robotik enstalasyonu Cypher, İnovasyon Haftası’nda sergilendi.

Robotik heykel enstalasyonu Cypher sanal gerçeklik, sensör etkileşimi ve makine öğrenmesi aracılığıyla interaktif bir deneyim sunuyor.

İnteraktif yumuşak bir robotik yüzeyi sanal gerçeklik ara yüzü ile birleştiren Cypher, fiziksel ve dijital dünya arasında köprü kuruyor.

Heykel sahip olduğu kızılötesi sensör dizisi ve nesnelerin yüzeye uzaklığını anlayan LIDAR teknolojisi sayesinde çevresinde yer alan insanın hareketlerini ve mesafesini algılayarak ona göre şekil alıyor.

KJ: Cypher fiziksel ve dijital dünya arasında köprü kuruyor. Sanal gerçeklik gözlüğünü takan kişiler adeta heykelin içine girerken heykeldeki binlerce sensöre temas ederek Cypher’ın alacağı şekli belirliyor.

KJ: Cypher fiziksel ve dijital dünya arasında köprü kuruyor.

KJ: Kişinin ruh haline, aklından geçenlere uygun olarak şekil alıyor Üçüncü aşamada ise süper artırılmış gerçeklik kaskını takan kişi beyin dalgaları aracılığıyla heykelin kendisine dönüşüyor. Kişinin ruh haline, aklından geçenlere uygun olarak şekil alan heykel Gelecekte sanat ve teknolojinin ilişkisine yönelik önemli ipuçları sunuyor.