Prens Charles’ın 10 milyar dolarlık iklim değişikliğiyle mücadele projesi: Terra Carta

prens charles -iklim değişikliği- terra carta

Prens Charles bu hafta başında 10 milyar dolarlık bir ekonomik iyileşme planı olan Terra Carta adlı yeni sürdürülebilirlik projesini duyurdu.

Charles, One Planet Zirvesi’nin açılış konuşmasında, şirketlerden sürdürülebilir yatırıma katkıda bulunmalarını isteyen bir ekonomik iyileşme planı olan projeyi tanıttı.

Adını Magna Carta’dan alan proje, şirketlerden en geç 2050 yılına kadar faaliyetlerini tamamen karbonsuzlaştırmalarını, çeşitliliğe değer vermelerini, ulusal sınırların ötesinde kamu sektörü ile iş birliği yapmalarını ve insan sağlığını, eşitliği ve refahı içerecek şekilde sürdürülebilirlik tanımlarını genişletmelerini istedi.

“İnsan sağlığı ile gezegen sağlığının temelde birbirine bağlı olduğu gerçeği

her zamankinden daha açık.“

Son yıllarda, insanlığın gittiği yön konusunda fikir birliği sağlamak anlamında bir derece ilerleme kaydedildiğini belirten Charles, fikir birliğinin ve niyetin yalnızca hedefler konusunda atılan ilk adımlar olduğunu söyledi. Charles ayrıca, bir sonraki adımın her ne kadar gecikmiş olsa da bu ilk adımları takip etmek için gerekli olan finansal kaynakları, teknik ustalığı ve kurumsal yeniliği harekete geçirmek amacıyla olağanüstü ve pratik bir çaba olması gerektiğinden bahsetti.

Konuşmasında salgının etkilerinin Terra Carta’ya nasıl ilham verdiğini anlatan Charles, “Geçen ocak ayında hiçbirimiz gelişmek üzere olan yıkıcı salgını veya bunun dünyanın her yerindeki yaşam ve geçim kaynakları üzerindeki korkunç etkisini tahmin edemezdik” ifadelerini kullanarak “Bugün, birlikte yaşadığımız her şeyi yansıtırken insan sağlığı ile gezegen sağlığının temelde birbirine bağlı olduğu gerçeği her zamankinden daha açık.” dedi.

Terra Carta, Prens Charles’ın 2020 başında katıldığı Davos Zirvesi’nde desteğini duyurduğu  Sustainable Market Initiative‘in (Sürdürülebilir Pazar Girişimi) ilk projesi.

Projenin destekçileri arasında Bank of America, AstraZeneca, Unilever ve BlackRock gibi şirketlerin CEO’larının yer aldığı açıklandı.

Source: https://www.vanityfair.com/style/2021/01/prince-charles-terra-carta-climate-change-plan