İnşaat Robotları Geliyor!

Robotik teknolojiler ve yapay zekada meydana gelen hızlı gelişmeler ile yaşayış şeklimizin tamamen değiştiği yeni bir çağ başlıyor.

Akıllı evlerden sürücüsüz araçlara yapay zeka uygulamaları ve robotlar gelişimde sınır tanımıyor. Elbette inşaat endüstrisi de bu gelişmelerin dışında kalmıyor. Sektör liderleri ve araştırma ekipleri tehlikeli ve yüksek tekrara dayanan işleri devralacak ve aynı zamanda kaliteyi, verimliliği ve üretimi arttıracak robotik teknolojiler üretiyorl

Günümüzde kullanımı en yaygın inşaat robotu mekanik kollar. İş kazaların azaltılması ve verimliliğin arttırılması gibi konularda büyük role sahipler. Beton kalıpları şekillendirmek için “sıcak tel kesimi” kullanan bu robot, geleneksel yöntemle oldukça zaman alan bu masraflı işlemi, çok daha kısa bir sürede ve yüksek bir doğrulukta gerçekleştiriyor.

Tuğla örebilen robotlar standart bir evin kaba inşaatını 2 gün içinde tamamlayabiliyor. Robotlar inşaat sektörüne aynı zamanda yüksek çözünürlüklü kameralar ve sensörlerle donatılmış otonom araçlar şeklinde de giriyor. Örneğin bu robot önüne çıkan engelleri tanımlıyor, işçileri takip edebiliyor ve onların malzemelerini taşıyabiliyor.

Hatta bu robotların bazıları, sahada işlerin tasarlandığı gibi gidip gitmediğini kontrol edebiliyor. Otonom araç klasmanındaki işçi robotlar; toprak kazma, zemin düzleme gibi ağır işleri çok kısa bir süre içerisinde tamamlayabiliyor.

Robotların ve yapay zekanın hızlı yükselişi beraberinde pek çok ürkütücü komplo teorisini getirse de henüz hayal bile edemediğimiz yeni iş alanlarının ve fırsatların çok yakında hayatlarımızı tamamen değiştireceğine eminiz.