İngiltere’deki bu köy hidrojenle ısınacak

                                                                         Winlaton, in Gateshead,  Credit: ITV News Tyne Tees

İngiltere’nin kuzeydoğusundaki Gateshead yakınlarındaki bir köyde 650’den fazla evin ve ticari mülkün, ısıtmada kullanılmak üzere harmanlanmış yeşil hidrojenin kullanımının deneneceği açıklandı.

Gateshead yakınlarındaki Winlaton köyündeki binaların, Birleşik Krallık’ta hidrojenle harmanlanmış doğal gazı deneyen ilk binalar olacağı belirtildi. Toplamda 670 evle birlikte yerel kilisenin, ilkokulun ve birkaç işletmenin 2021’nin başından itibaren yaklaşık 10 aylık bir süre boyunca hidrojen karışımını alacağı ifade edildi.

Projenin, HyDeploy Kuzey Doğu projesinin bir parçası olarak bölgesel gaz dağıtıcısı Northern Gas Networks tarafından, İngiltere’deki 11 milyondan fazla ev ve işletmeye gaz sağlayan Cadent’in yardımıyla yönetileceği kaydedildi.

Kuruluşlar, sıfır karbon hidrojeni mevcut bir gaz ağına enjekte eden çok sayıda pilot projeye liderlik ederken HyDeploy, Keele Üniversitesi’nin 30 fakülte binası ve 100 ev mülkü sağlayan mevcut doğal gaz ağına hidrojen enjekte ettiği açıklandı.

Hidrojen, ağdaki gaz karışımının %20’sini oluşturacağı için HyDeploy, mevcut İngiltere mevzuatının herhangi bir zamanda ulusal şebeke karışımının %0.1’inden fazlasında hidrojen muhasebesini önlediği göz önüne alındığında bunun şu anda Avrupa’da test edilen en yüksek oran olduğunu iddia etti.

Hidrojen, Birleşik Krallık’ın “Yeşil Bir Sanayi Devrimi İçin On Nokta Planı”nın temel dayanaklarından birini oluştururken İngiltere’nin, 2030 yılına kadar 5 GW’lık “düşük karbonlu” hidrojen üretim kapasitesi üretmeyi hedefleyeceği kaydedildi. 2023’te bir Hidrojen Mahallesi, 2025’e kadar bir Hidrojen Köyü oluşturmanın ve tamamen hidrojen üzerinde çalışan ilk kasabayı oluşturmak için 500 milyon sterline kadar yatırım yapılmasının hedeflendiği öğrenildi.

Kaynak: https://www.euractiv.com/section/energy/news/north-of-england-homes-to-pilot-hydrogen-heating/