İlham Verenler: Refik Anadol (21. YY’ın Da Vinci’si )

Refik Anadol yapay zeka teknolojisinden etkilenen bir medya sanatçısı. Özellikle son iki senedir işlerini yapay zeka teknolojisi ve algoritmaları ile oluşturuyor.

Görsel ve işitsel canlı performans, mekâna özgü enstalasyon ve parametrik heykel üretimi yapan Anadol’un projeleri, dijital ve fiziksel nesneler arasında uzam, mimarlık ve medya sanatları yaklaşımlarından melez bir ilişki kuruyor.

Arşiv Rüyası, Eriyen Hatıralar ve Boğaziçi projeleri ile dikkatleri üzerine çeken Refik Anadol, iletişim adına var olan her mecrayı üretim tekniklerine katarak, sanatını özgürlüğün ve hayal gücünün sınırlarını zorlayarak ortaya koyuyor. Medya sanatçısı olarak ürettiği işlerde mimari ve medya sanatının melez ilişkisini jeneratif üretim yöntemleri, açık kaynaklı kodlama ve yapay zeka algoritmaları gibi pek çok ileri teknoloji yöntemi ile kuruyor.

NASA ile birlikte yürüttüğü son çalışmasında sanatçı NASA’nın Mars’tan elde ettiği verileri yedi dakika içinde işleyerek Mars’ın veri odaklı heykellerini oluşturmak için kullanmayı planlıyor. Bu veri heykeli başka bir gezegene şu ana kadar gönderilmiş en güçlü kamera olan hi RISE(hay rayz)’ın çektiği yaklaşık 250.000 fotoğraf ve GAN algoritması ile oluşturulacak.