Harari’den Davos’ta korkutan öngörüler: Dijital diktatörlükler, insanları hacklemek vs.

Yapay zeka devrimi, biyoteknolojideki gelişmeler ve data… Ocak ayı sonunda Davos’ta “21. yüzyılda nasıl hayatta kalırız” başlığıyla etkileyici bir konuşma yapan, Sapiens, Homo Deus ve 21. Yüzyıl İçin 21 Ders kitaplarının yazarı Prof. Dr. Yuval Noah Harari bu konuşmada teknolojik gelişmelerin insanlık için nasıl bir yıkıma dönüşebileceğini ve çözüm önerisini anlattı.

Biz de bu konuşmayı izledikten sonra ülkemizde daha fazla kişiye ulaşmalı düşüncesiyle Akıllı Gelecek’in 13. bölümünü, 24 dakikalık bu konuşmanın bir derlemesine ayırdık.

Bizce güzel de bir bölüm oldu 🙂

– Dijital diktatörlükler,

– Dataya ve teknolojiye sahip olan güçlerin(şirketler, ülkeler) gelişmemiş ülkeleri kolonileştirmesi,

– İnsan zihinlerinin hacklenmesi,

– Bizi, kendimizden daha iyi tanıyan algoritmaların yönetmesi, kararlarımızı bizlerin yerine algoritmaların alması vs.

Kısacası yakın gelecek yani 21. yüzyılın geri kalanı için bir dolu karamsar olasılık var bu konuşmada. Ama bir çözüm önerisi de var Harari’nin. Bu yükselen tehlikelere karşı ancak hep birlikte hareket edebilirsek, insanı önceleyecek/koruyacak tedbirler alınmasını, şirketler/ülkeler için bağlayıcı regülasyonlar koyulmasını sağlayabilirsek bu karanlık olasılıklardan kurtulmamız mümkün.

Biz kendi neslimize de yeni nesillere de güvenmeye devam ediyoruz. Bambaşka bir geleceği, eşitsizliklerin olmadığı/azaldığı, yüksek teknolojiyle konforumuzun arttığı, küresel ısınmanın durdurulduğu bir geleceği hep birlikte inşa edeceğiz.

Gaza geldik yine 🙂 Herkese iyi seyirler.

Abone olmayı unutmayın: https://www.youtube.com/c/Ak%C4%B1ll%…

Bu linkten de Harari’nin Davos’ta düzenlenen World Economic Forum’daki konuşmasının tamamını(İngilizce) izleyebilirsiniz:

https://youtu.be/eOsKFOrW5h8?t=251