Geleceğin teknolojileri, o süper inovasyonlar… Yangınlarla mücadelede neredeler?

 

Tablo artık hepimiz için net: Büyük orman yangınlarının sayısı tüm dünyada artıyor, artmaya da devam edecek. Bu yangınları önleyemiyoruz, önceden tahmin edemiyoruz. Ne yazık ki yangın tahmin algoritmaları henüz istenilen verimlilikte değil.1

Orman yangınlarının sonrası için ise doğanın kendini yenileme, iyileştirme gücüne inanıyoruz.

Öncesinde bir şey yapamıyorsak, sonrasını ise doğa kendi kendine hallediyorsa insanoğlu sebep olduğu bu yangınların tahribatını azaltmak için hiçbir şey yapamaz durumda mı?

Florida Panther NWR’de aynı noktadan çekilmiş 360° görünümü kapsayan, panoramik fotoğraf serisi. Fotoğraflar, yanma öncesi ile yanma sonrası 2 yıllık süreci karşılaştırıyor. Kaynak : https://en.wikipedia.org/wiki/Fire_ecology

Bugüne dek ballandıra ballandıra anlattığımız, geleceği daha iyi kılabileceğine inandığımız teknolojiler nerede?

Orman yangınları için hiçbir çözüm geliştirilmedi mi? Nesnelerin internetinde, yapay zekada, büyük veri ve data analitiğindeki gelişmeler orman yangınları için hiçbir şey vaat edemiyor mu?

Elbette ki ediyor, üstelik bu bir haftada ülkece sınıfta kaldığımız en önemli konuda, yangına müdahale ve yangınla mücadele konusunda uygulayabileceğimiz çok fazla çözüm var. Yangınlar başladığından beri onlarca makaleyi inceledik ve theconversation.com’da “Teknolojik inovasyonları büyük orman yangınlarına getirmek”  başlıklı yazıyı derlemek istedik.

Yangınlarla mücadelede öne çıkan dört temel alan:

1) Daha iyi, daha erişilebilir yangın teknolojisi

Yangınları başladıkları andan itibaren birkaç dakika içinde algılayabilen teknolojiler mevcut.

Örneğin, Avustralya merkezli Fireball International şirketinin uyduları, California’da 2019 yılında yaşanan Kincade yangınını başladıktan 66 saniye sonra tespit etti ve yangın üç üniversite tarafından koordine edilen bir kamera ve sensör ağı olan ALERT orman yangın sistemi tarafından üç dakika içinde doğrulandı.

NASA uyduları ve yüksek irtifa uçakları da yangınların termal izlerini izleyebiliyor.

ABD’de CALFIRE-Tecnosylva Wildfire Analyst Enterprise isimli bir şirket, gerçek zamanlı karar verebilmek için, devlet kaynakları ve itfaiye ekiplerinin GPS’lerinden gelen verileri bütünleştirerek simülasyonlar oluşturuyor. Yani bu teknolojilere yapılan yatırımları arttırmak ve girişimcileri teşvik etmek için finansal kaynaklar oluşturmanın yanında yangına ve ormanlara dair datayı açık kaynak haline getirmek belki de harika bir ilk adım olabilir.

2) Koordinasyon ve veri paylaşımı

Yangınları tespit etmek ve izlemek için, tek bir vizyon doğrultusunda hareket edilmesi ve araştırmadan operasyona tüm koordinasyon sorumluluğunun tek bir otorite tarafından üstlenilmesi gerekiyor.

Hükümetlerin ulusal bir strateji kapsamında; araştırma, planlama ve müdahale ile ilgili birçok kurumu bir araya getiren araştırmalara yatırım yapması önem taşıyor.

Örneğin ABD’de Tarım’dan İçişleri’ne, NASA’dan Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’ne, Savunma Departmanı’ndan Uzay Geliştirme Ajansı’na kadar birçok kurum bu alanda ortak araştırmalara ve çalışmalara imza atıyor. Hiç şüphesiz bu kapsayıcı işbirliği yangınlarla mücadelede önemli bir güç anlamına geliyor. Yani -yangının sorumluluğu büyükşehir belediyelerinde- söyleminin çok çok ötesinde bir vizyona ihtiyaç var.

3)  İnovatif çözümler için finansman

Kamu yararı için inovasyon amaçlı finansman sağlanması oldukça önemli diğer bir alan.

Kamu, yerel topluluklara özel çözümler sağlayabilir; fakat bu hizmetlerin kamu-özel sektör ortaklıkları yoluyla inşa edilmesi, daha hızlı sonuca ulaşmak açısından etkili olabiliyor.

NASA ve Space X örneğinde olduğu gibi…

4) Dayanıklı topluluklar oluşturulması

Toplulukları gelecekteki yangınlara karşı hazırlayacak ve dayanıklılık oluşturmalarına yardımcı olabilecek yerel çözümleri desteklemek.

Bu, daha iyi bina kodları ve imar dahil olmak üzere proaktif bir planlama gerektiriyor. Şebeke güncellemeleri gibi altyapı iyileştirmeleri, elektrik hatlarından kaynaklanan yangınların sayısını azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Alıntı1- https://theconversation.com/we-cant-predict-the-next-wildfire-disaster-but-we-can-plan-for-it-164232
Kaynaklar:
https://theconversation.com/bringing-tech-innovation-to-wildfires-4-recommendations-for-smarter-firefighting-as-megafires-menace-the-us-162178
https://www.dunya.com/kose-yazisi/orman-yanginlarina-teknoloji-cozumu/629788