#FinansalOkuryazarlik İş Yatırım Üniversitelerde Finans Laboratuvarı Kuruyor.

İş Yatırım üniversitelerde finans laboratuvarı kuruyor. Uzmanlara göre finansal okuryazarlık 21. yüzyılın en önemli yetkinliklerinden biri olarak gösteriliyor.

Mesleği farketmeksizin herkesin; varlıklarını yönetmeyi bilmesi, ekonomik verileri anlaması ve yatırım araçlarını tanıması gelecekte sürdürülebilir konfor için bir zorunluluk haline geliyor. Ancak kariyerini finans alanında inşa etmek isteyen gençlerin elbette ki daha fazlasına ihtiyacı var. Üniversite öğrencileri sahip oldukları teorik bilgileri teknolojiyle birleştirmek zorunda. Günümüzde finans ve ekonomi derslerinde uygulamaya verilen önemin artması İstanbul’un finans Merkezi olma vizyonu ile birleşince Türkiye için önemli bir potansiyel ortaya çıkıyor. Bu potansiyeli değerlendirmek üzere yola çıkan İş Yatırım, sosyal sorumluluk kapsamında üniversitelerde finans laboratuvarları kuruyor.

Üniversitelerin bünyelerinde yatırım yazılımlarının yüklü olduğu bilgisayarlarla kurulan bu laboratuvarlarda öğrenciler gerçek piyasa verileriyle analiz ve sanal yatırım işlemleri yapma imkanı buluyor.

Bugüne dek Türkiye genelinde 24 üniversitede açılan Trademaster laboratuarlarında yatırım uzmanları öğrencilerle bir araya gelerek finansal piyasalardaki tecrübelerini de paylaşıyor. Türkiye SermayE Piyasaları Birliği tarafından 2018’in en iyi sosyal sorumluluk projesi ödülüne layık görülen proje kapsamında üniversiteler arası yatırım ligi yarışması da düzenleniyor.