E-Ticaretin En Hızlı Büyüyeceği 5 Ülkeden Biri Türkiye

E-ticaret: Yeni dünyanın yeni milyonerlerini ortaya çıkaran sektör olarak değerlendiriliyor. E ticaret’in en fazla kullanıldığı ülke olan Çin’de yapılan 5 perakende alışverişinden biri online kanallardan gerçekleştiriliyor.

Ülkemizde bu rakam henüz 20’de 1 seviyelerinde olsa da geçtiğimiz yılı yüzde 42’lik bir büyümeyle kapatan e-ticaret pazarı önemli bir potansiyel olarak görülüyor.

Statista’nın global e-ticaret öngörülerine göre Türkiye 2023 yılına kadar en yüksek büyüme oranına sahip ilk 5 ülke arasında yer alıyor.

E-Ticaretin Geleceği İnovasyon Haftası’nda konuşuldu.

Türkiye’nin sahip olduğu bu potansiyel geçtiğimiz günlerde düzenlenen İnovasyon Haftası’nın da gündem maddeleri arasındaydı.

World E-commerce Forum tarafından DHL sponsorluğunda düzenlenen Uluslararası E-İhracat Konferansı’nda “müşteri deneyimi” kavramı ön plana çıktı.

Tüketicilerin online alışverişte tatminsizlik yaşamasına sebep olan durumlarda gönderim süreciyle ilgili pek çok madde bulunuyor.

Araştırmalara göre Yüksek gönderim maliyetleri nedeniyle mutsuz olanların oranı yüzde 30 iken geç varan gönderiler yüzde 27, ekspres seçeneği bulunmaması yüzde 24, gönderi sürecini takip edememek yüzde 22 oranında tatminsizlik yaratıyor.

Kısacası E ticaret müşterileri herşeyden önce güvenilirlik ve hız talep ediyor.