Asteroid Madenciliği Dünyanın İlk Trilyonerlerini Yaratacak!

Asteroid Madenciliği(uzay madenciliği) her ne kadar kulağa düşük bütçeli bilimkurgu dizisi ismi gibi gelse de gerçekleşmek üzere olan trilyon dolarlık yepyeni bir sektör.

Uzmanlara göre akıllı telefonlardan bilgisayar ve güneş panellerine kadar yaşamın ve üretimin her alanında kullandığımız değerli maden kaynakları 45 yıl içinde tükenecek.

Tükenen kaynaklarımıza derman olabilmenin yanında hatırı sayılır bir servet kazanma dürtüsü ile tüm yatırımlarını bu yolda harcayan şirket sayısı henüz bir elin parmaklarını geçmiyor. Ancak uzmanlara göre altına hücum günlerini aratmayacak bir rekabet kapıda.

Asteroidler su, karbon ve nitrojen gibi değerli minerallerin yanı sıra nikel, kobalt ve hatta altın ve platin de dahil olmak üzere gezegenleri oluşturan cevher ve elementlerden meydana geliyor.

Uzay endüstrisi şirketleri insanlığın derin uzayı keşfetmek için ihtiyaç duyduğu cevher kaynağının da asteroidlerden karşılanabileceğini düşünüyor.

Deep Space Industries, Moon Express, Planetary Resources ve iSpace gibi uzay madenciliği şirketlerine göre tarihin ilk asteroit görevi en geç 2025 yılında gerçekleşmiş olacak.

Teoride insansız uzay araçları ile keşif ve madencilik yapmayı hedefleyen şirketler, cevherin tespiti sonrasında asteroidi tıpkı yıldızlararası çalışan bir römorkör gibi uzay istasyonlarına çekmeyi ve orada işlemeyi planlıyor.

Her ne kadar uzay madenciliği yönünde atılan adımlar kısa bir süre daha teori ve konseptlerle sınırlı olacak olsa da ünlü astrofizikçi Neil deGrasse Tyson ile aynı fikirdeyiz. Dünyanın ilk trilyoneri “doğal kaynakları asteroidlerden elde eden kişi” olacak.